Kulla shqiptare dhe ushqimi tradicional

Kulla

…vendi ku nuk u shua vatra pėr njėqindvjet

…vendi ku guri flet mė shumė se historia

…vendi ku ulesh nė Sofėr, ku gjen historinė: Kanunin, Odėn dhe Besėn

Kulla shqiptare

Paraqet ndėrtesa qė datojnė nga shek 18 dhe shek 19 dhe ėshtė karakteristike e pjesės perėndimore tė Kosovės si dhe pjesės veriore tė Shqipėrisė. Shumica e kullave janė dėmtuar apo shkatėrruar. Megjithatė, ato qė mbetėn, pas restaurimit ofrojnė kushte ideale pėr turizėm kulturor deh japin njė atraksion tė vecantė etno-kulturor.

Kulla e Ramė Zymberit, Junik

… ėshtė rast i vecantė i renovimit tė kullės me inicative dhe financim privat. Kjo kullė u inaugurua gjatė viti 2007 me rastin e festimit tė ditėve tė kulturės evropiane nė Kosovė.

Kulla e Mazrekajve /fshati Dranoc, Deēan

…u restaurua nė vitin 2004, me mbėshtetjen e Qeverisė Suedeze. Kjo Kullė u transformua nė qendėr kulturore dhe ofron ambient tė pėrshtatshėm pėr kampe tė tė rinjėve, seminare, dreka familjare, poashtu edhe shėrbime si fjetje dhe shujtė mėngjezi. Kjo Kullė poashtu shėrben edhe si vend pėr filmime, fotografi, pėr prezantimin e produkteve, dhe prezantime ndėrkombėtare.

Lita e ēmimeve:

Akomodimi:

- 1 deri nė 3 persona = 15 € pėr person

- deri nė 7 persona = 10 € pėr person

- 7 deri nė 14 persona = 70 € pėr grup

-

Dhoma e konferencave

- 0 deri nė 3 orė = 25 € (prej 08:00 – 18:00)

- 3 deri nė 10 orė = 50 € (prej 08:00 – 18:00)

Shėnim: Nėse shfrytėzoni edhe fjetjen, atėherė dhoma e konferencave nuk paguhet.

Vizitė e shkurtėr nė Kullė

- 0 deri 1 orė = 1 €

- Mė shumė se 1 orė = 2 €

- Fėmijėt = falas

Ne poashtu ofrojmė muzikė dhe vallėzim tradicional, kėndim me lahutė, dhe rrėfime mbi kanunin nga ekspertėt etj. Mediat dhe shtėitė filmike mund tė reservojnė Odėn, Kullėn dhe ndėrtesat pėrcjellėse pėr:

- 0 deri 3 orė = 35 €

- 3 deri 7 orė = 70 €

Pėr mė shumė informata, ju lutem kontaktoni:

OJQ “ORTA” Tel&Fax: + 381 (39) 390 362 150; Mob: +377 (0) 44 392 648

Adresa: Rr. Skenderbeu pn. 10 000, Deēan, Republika e Kosovės

Email: [email protected]

Vlerëso11 vlerësime mes 4.18

Nuk ka asnjë koment


photo
mbrapa

Ngjarjet e ardhshme