Bakllava

Bakllava është njëra nga ëmbëlsirat tradicionale të kuzhinës kosovare, ndonëse bakllava ka prejardhje turke...

Harxhi

 • 5 ve – 1 e plotë dhe 4 të kuqtë
 • 1 gotë vaj
 • 1 gotë qumësht
 • 1 lugë të mesme sheqer
 • 1 maje thike kripë
 • Rreth 500 gr miell
 • Rreth 400 gr arra të qëruara e të coptuara
 • 200 – 300 gr. gjalpë
 • Shërbeti
 • 2 kavanoza të mëdha me sheqër rreth 1.2 kg
 • 2 kavanoza të mëdha me ujë

Pregaditja

Bakllava ėshtė njėra nga ėmbėlsirat tradicionale tė kuzhinės kosovare. Ndonėse bakllava ka prejardhje turke, pėrgatitja e saj ėshtė njė trashėgimi e vogėl qė pėrcjellet prej gjeneratės nė gjeneratė edhe tek ne. Ka disa mėnyra tė bėhet bakllava, nė formėn e renditjes sė petėve apo edhe tė pėrmbajtjes.

Pėr tė pėrgatitur bakllavėn, sė pari duhet ta pėrgatisni brumin. Brumi ėshtė i pėrbėrė nga vezėt, vaji, qumėshti dhe mielli. Kjo pėrzierje lihet e mbuluar me pecetė kuzhine pėr 1-2 orė.

Pastaj ky brum merret dhe ndahet nė 50 kuleēė, tė vegjėl (sa e kuqja e vesė).

Merren nga 10 kuleēė dhe tėhollohen njė nga njė me nisheste . Pastaj merren qė tė 10 kuleēėt dhe nė ndėrmjet iu vihet nga pak nisheste. Tė gjitha sė bashku tėhollohen sa tepsia. Pėrsipėri ja qitni arrat dhe e sillni petėn nė formė tė shtrudllės. Kjo petė e mbėshtjellur pėr sė gjati nė kėtė mėnyrė dhe vihet nė tepėsi. Kėtė veprim e pėrsėritni pra 5 herė, derisa t’i radhitni kėshtu 50 kuleēėt e bėrė. Pasi qė tė vihen tė gjitha petėt e mbėshtjellura bakllava prehet nė copėza tė pjerrėta. Pasi qė tė pritet bakllava ngadalė ja vini pėrsipėri gjalpėn e shkrirė.

Futeni nė furrė tė ngrohtė dhe e piqni pėr 2-3 orė nė 150 C.

Shėrbeti

Tė vlohet uji rreth 30 minuta deri sa tė trashet shėrbeti. Bakllava duhet tė jetė e ftohtė kur pėrvlohet me shėrbetin e nxehtė. Pėrfundimisht e lini tė ftohet pėr tu servuar.

Fjalët kyçe: ėmbėlsirė

Vlerëso95 vlerësime mes 3.66

Komentet (2)

 • aveda(para 6 viteve)

  shume e mire ok

  26 vlerësime mes 2.96
 • rina(para 6 viteve)

  shume e shijshme

  48 vlerësime mes 3.21

photo
mbrapa

Ngjarjet e ardhshme